Nederland test met zelfrijdende bussen en vrachtwagens

22 januari 2026

Een stille revolutie in mobiliteit

Terwijl in Las Vegas de technologiebeurs CES barst van de futuristische snufjes, kiest Nederland een verrassend nuchtere aanpak in de ontwikkeling van zelfrijdende voertuigen. Geen robotaxi’s die de stad overnemen, maar vrachtwagens en bussen die autonoom hun weg vinden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat bereidt zich voor op vier proefprojecten: drie met bussen, en één met zware vrachtwagens.

Deze voertuigen moeten straks rijden waar traditionele mobiliteit tekortschiet, zoals op het platteland en in dunbevolkte regio’s. De eerste fase blijft voorzichtig: er zit nog een chauffeur aan boord, klaar om in te grijpen. Maar het uiteindelijke doel is volledige autonomie.

Openbaar vervoer krijgt een digitale chauffeur

Vooral in het openbaar vervoer ziet demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen kansen. Door de oplopende kosten en afnemende beschikbaarheid van chauffeurs is het steeds lastiger om OV rendabel te houden in landelijke gebieden. Autonome bussen kunnen hier een oplossing bieden.

Het is niet helemaal nieuw: in Rotterdam rijdt sinds augustus al een zelfrijdende shuttle tussen metrostation Meijersplein en Rotterdam The Hague Airport. De huidige plannen zijn bedoeld als opschaling van die eerste test.

Logistiek als speerpunt van autonoom vervoer

Waar Ford, Nvidia en Tesla wereldwijd de aandacht trekken met robotaxi’s, kijkt Nederland nadrukkelijk naar logistiek. Vrachtwagens die zelfstandig hun route rijden, passen beter bij de structuur van ons land en de behoefte aan efficiënt goederenvervoer.

DAF en VDL tonen al interesse in deelname aan de Nederlandse pilotprojecten. Ook technologiebedrijven als TomTom en NXP zijn belangrijke schakels met hun kaarten en sensoren. Bovendien wil het Zweedse Einride zijn futuristische cabine-loze trucks ook in Nederland laten rijden.

Zelfrijdende trucks als oplossing voor de file

De voordelen van autonome vrachtwagens reiken verder dan het wegwerken van het chauffeurstekort. Deze trucks kunnen dag en nacht doorrijden, zonder pauzes. In de nacht, als het rustig is, kunnen ze zelfs gebruikmaken van aparte rijstroken, wat de druk op het verkeer verlaagt.

Carlo van de Weijer van de TU Eindhoven ziet in de robotruck een logische stap voor Nederland. Hij stelt voor om routes als de Betuweroute om te bouwen tot een ‘digitale snelweg’ voor geautomatiseerd vrachtvervoer. Dat zou efficiënter én goedkoper zijn dan het huidige spoorvervoer.

Autonoom vervoer vraagt om meer dan slimme trucks

Toch is de technologie slechts een deel van het verhaal. Een robotruck moet ook zelfstandig kunnen aanmelden bij terminals, zijn container vinden en communiceren met andere systemen. Volgens DAF’s Guus Arts draait het om geautomatiseerde logistiek, niet alleen om een zelfrijdend voertuig.

Wetgeving is daarbij een grote uitdaging. Europa is terughoudender dan China of de VS, waar de ontwikkelingen sneller gaan. In Texas voert Aurora, de Amerikaanse partner van DAF, al commerciële ritten uit. Toch pleit Arts voor een zorgvuldige aanpak: veiligheid moet voorop blijven staan.

Bron: fd.nl