Vonovia klimt uit het dal en investeert weer volop in woningbouw
17 november 2025
Van verlies naar miljardenwinst
Na enkele magere jaren lijkt de grootste woningverhuurder van Duitsland weer op stoom te komen. Vonovia, dat lange tijd last had van de stijgende rente en afwaarderingen door dalende vastgoedprijzen, boekte in de eerste negen maanden van 2025 een winst van €3,4 miljard. Ter vergelijking: in dezelfde periode vorig jaar leed het concern nog een verlies van €592 miljoen.
Scheidend topman Rolf Buch sprak van een “nieuwe fase van groei en dynamiek, zoals vóór de crisis”. Na dertien jaar bij het bedrijf maakt hij eind dit jaar plaats voor opvolger Luka Mucic, die eerder werkzaam was bij Vodafone en SAP.
Woningverkoop en hogere investeringen
Hoewel Vonovia in 2025 ongeveer negenduizend woningen verkocht, nam het bedrijfsresultaat toch toe met 6,4% tot €2,1 miljard. De leegstand bleef laag, rond de 2,2%. “We hebben bijna alles verhuurd, en de vraag blijft onverminderd hoog”, zei Buch bij de presentatie van de kwartaalcijfers.
De investeringen trokken fors aan. In de eerste negen maanden steeg het investeringsvolume met 29% naar €1,365 miljard. Daarmee bouwde Vonovia voort aan zijn portefeuille van 533.000 woningen in Duitsland, Zweden en Oostenrijk. Het bedrijf startte de bouw van 1.600 nieuwe woningen en leverde er 1.550 op.
De bouwturbo als stimulans voor woningbouw
Vonovia kijkt hoopvol naar de Duitse ‘bouwturbo’ – een tijdelijke versoepeling van regels die de woningbouw moet versnellen. Onder deze regeling moet een bouwaanvraag binnen drie maanden worden goedgekeurd, tenzij de overheid expliciet bezwaar maakt.
Ook krijgen gemeenten meer ruimte om plannen eenvoudiger goed te keuren en sneller extra woningen toe te voegen aan bestaande projecten. De regeling loopt tot eind 2030 en moet bijdragen aan het verkleinen van het woningtekort in Duitsland. “Nu zijn de gemeenten aan zet,” aldus Buch. “Zij moeten bouwgrond uitgeven en vergunningen versnellen.”
Meer personeel en internationale werving
De groei van het bedrijf vraagt ook om meer personeel. Het aantal werknemers steeg tot ruim 12.500, een toename van zo’n vijfhonderd medewerkers. Om het tekort aan vakmensen te verlichten, werft Vonovia actief personeel uit landen als Colombia.
Buch benadrukte dat Duitsland vanwege de vergrijzing niet zonder arbeidsmigratie kan. “Dit land zal anders moeten gaan denken,” zei hij. Op dit moment neemt Vonovia naar eigen zeggen zo’n vijftig nieuwe medewerkers per week aan.
Huurprijzen en roep om hervorming
De gemiddelde huur bij Vonovia steeg met 4,3% naar €8,28 per m2. Toch uitte Buch kritiek op de huidige huurprijsregulering, die tot 2029 een plafond hanteert waarbij de huur van nieuwe woningen maximaal 10% boven de lokale gemiddelde huur mag liggen.
Volgens hem werkt het systeem averechts: “Ook grootverdieners profiteren van deze maatregel, terwijl de mensen die echt hulp nodig hebben juist buiten de boot vallen.” Buch pleit voor een hervorming van de huurprijsrem, zodat investeren in de huurmarkt aantrekkelijker wordt en essentiële beroepen, zoals verpleegkundigen en brandweerlieden, weer toegang krijgen tot betaalbare woningen in de grote steden.
Bron: fd.nl