Singles blijven achter op de koopwoningmarkt
25 augustus 2025
Koopkansen groeien, maar niet voor iedereen
De woningmarkt lijkt langzaam iets toegankelijker te worden. Dankzij hogere inkomens en een iets lagere hypotheekrente kunnen meer mensen zich een koopwoning veroorloven. Maar niet iedereen profiteert evenveel van die ontwikkeling. Uit een jaarlijks onderzoek van De Hypotheker blijkt dat met name singles nog steeds nauwelijks een kans maken op de koopmarkt.
Waar tweeverdieners met middeninkomens inmiddels bijna 36% van het woningaanbod kunnen betalen, blijft dat voor alleenstaanden met een modaal inkomen steken op slechts 2,1%. En dat is nog maar nét hoger dan de 1,7% van vorig jaar.
De cijfers achter de kloof
Het rapport laat zien hoe groot het verschil is geworden. Een alleenstaande met een modaal jaarinkomen van €46.500 en zonder eigen vermogen kan gemiddeld €215.083 lenen. Dat staat in schril contrast met de €400.608 die tweeverdieners kunnen financieren. Niet gek dus dat het woningaanbod voor koppels ruim tien keer zo toegankelijk is als voor alleenstaanden.
Tegelijkertijd blijft de gemiddelde verkoopprijs van woningen hard stijgen. Volgens het CBS steeg de gemiddelde prijs in juni naar €474.234 – een toename van 9% ten opzichte van een jaar eerder. En dat terwijl het modale inkomen in tien jaar tijd ‘slechts’ met 39% toenam, tegenover een prijsstijging van 94% op de woningmarkt.
Krap aanbod houdt huizenprijzen hoog
De structurele schaarste aan betaalbare koopwoningen blijft een van de grootste obstakels voor met name alleenstaanden. Doordat er weinig nieuwbouw is in het lagere segment en veel woningen worden gekocht door tweeverdieners of beleggers, blijft het aanbod voor singles minimaal.
Volgens De Hypotheker is meer kleine nieuwbouw cruciaal om de balans te herstellen. Daarnaast is betere doorstroming nodig, zodat betaalbare starterswoningen niet langer bezet blijven door mensen die eigenlijk toe zijn aan een volgende stap.
Zolang het aanbod beperkt blijft en de prijzen blijven stijgen, zal de woningmarkt vooral een plek blijven voor wie z’n hypotheek met z’n tweeën kan dragen. Voor singles betekent dat voorlopig: veel kijken, weinig kopen.
Bron: fd.nl