Netcongestie zet Tilburg even op zwart

6 juli 2026 Leestijd: 3 minuten

Enexis schakelde zondagochtend bij Tilburg korte tijd de stroom uit om schade aan het elektriciteitsnet te voorkomen. Voor vastgoedprofessionals laat dit incident zien dat netcapaciteit niet langer alleen een technisch randvoorwaarde is, maar direct raakt aan exploitatie, continuïteit, huurderscomfort en investeringsbeslissingen.

18.000

huishoudens zaten korte tijd zonder stroom in de omgeving van Tilburg.

17 minuten

daarna waren 17.900 adressen volgens Enexis weer voorzien van stroom.

22 regio’s

waar Enexis eerder al waarschuwde dat stroomlevering niet altijd kan worden gegarandeerd.

Stroomonderbreking als noodgreep

netcongestie en stroomuitval bij vastgoedRond 11.37 uur ging in het bedrijfsvoeringscentrum van Enexis in Weert een alarm af. In de omgeving van Tilburg werd plotseling zoveel stroom gevraagd dat overbelasting dreigde. De netbeheerder besloot daarop de elektriciteit tijdelijk uit te schakelen om grotere schade aan kabels, verdeelstations of andere delen van het net te voorkomen.

Volgens Enexis was dit geen reguliere storing door bijvoorbeeld graafschade, maar een bewuste ingreep. In de praktijk komt dit neer op gecontroleerd afschakelen: liever een korte onderbreking dan een storing die langer duurt en mogelijk ook fysieke schade veroorzaakt.

Vastgoed wordt afhankelijker van netcapaciteit

De korte stroomuitval had direct merkbare gevolgen. Verkeerslichten vielen uit en in Gilze zouden mensen tijdelijk in een lift hebben vastgezeten. Voor gebouwen met liften, toegangscontrole, installaties, koeling, laadpunten of zorgfuncties laat dit zien hoe kwetsbaar de dagelijkse operatie wordt wanneer elektriciteit niet vanzelfsprekend beschikbaar is.

Voor eigenaren, beheerders en ontwikkelaars verschuift netcapaciteit daarmee van achtergrondthema naar praktisch exploitatierisico. Een gebouw kan technisch modern en duurzaam zijn, maar zonder betrouwbare aansluiting kunnen comfort, veiligheid, verhuurbaarheid en bedrijfscontinuïteit onder druk komen te staan.

De stroomuitval bij Tilburg maakt netcongestie tastbaar: niet als abstract capaciteitsprobleem, maar als operationeel risico voor gebouwen, gebruikers en gebiedsontwikkeling.

Geen verwachte piek

Opvallend is dat de regio waar de ingreep plaatsvond niet valt onder de 22 gebieden waar Enexis eerder voor kritieke situaties waarschuwde. Ook was er volgens de netbeheerder geen duidelijke aanleiding voor een uitzonderlijke piek in de stroomvraag. Het was geen zonnige dag met veel teruglevering en ook geen warme dag waarop massaal airco’s werden aangezet.

Juist die onvoorspelbaarheid is relevant voor vastgoedbeslissingen. Het gevolg is dat energieprofielen, piekbelasting en flexibiliteit in gebruik zwaarder gaan meewegen bij renovaties, verduurzaming, nieuwbouw en gebiedsontwikkeling.

Meer aandacht voor continuïteit

Enexis onderzoekt nog waardoor de plotselinge stroomvraag is ontstaan. Wel past het incident in een bredere ontwikkeling waarin netbeheerders al langer waarschuwen voor volle elektriciteitsnetten door elektrisch rijden, elektrisch koken, warmtepompen, koeling en zonnepanelen.

Voor de vastgoedpraktijk houdt dit in dat netcapaciteit eerder in de besluitvorming thuishoort. Niet pas bij aansluiting of oplevering, maar al bij aankoop, herontwikkeling, huurdersmix, installatieconcept en beheerstrategie. Continuïteit van stroom wordt daarmee onderdeel van risicomanagement én waardeontwikkeling.

Bron: nrc.nl