Miljoenenverlies voor Nederlandse beleggers in Duits vastgoed

24 november 2025

Vastgoedproject eindigt in drama voor Nederlandse beleggers

Wie doet het hoogste bod op het hoofdkantoor van ABN AmroEen groep vermogende Nederlandse beleggers heeft samen meer dan €41 miljoen verloren op een vastgoedproject in het Duitse Mönchengladbach. Het woon- en winkelcomplex werd ontwikkeld door DBMC, een ogenschijnlijk onbekende ontwikkelaar uit Den Bosch.

Achter de schermen bleek het bedrijf grotendeels in handen van de omstreden vastgoedondernemer Cor van Erp, die eerder is veroordeeld voor ernstige fraude. Het project liep stuk op forse kostenoverschrijdingen en een eindkoper die uiteindelijk afhaakte.

Oomen voorop in juridische strijd na verlies van €10,5 miljoen

De grootste gedupeerde is Chris Oomen, voormalig topman van zorgverzekeraar DSW, die €10,5 miljoen investeerde in het project. Oomen diende een verzoek in bij de Ondernemingskamer voor een onderzoek naar mogelijk wanbeleid bij DBMC.

Volgens hem is er sprake van misleiding, omdat de financiële situatie van het project rooskleuriger werd voorgesteld dan deze in werkelijkheid was. Hij wil nu weten wie verantwoordelijk is voor het verdampen van de miljoenen.

Verdwenen rendement en afgehaakte koper

In eerste instantie leek het project nog te slagen, met de belofte van een rendement van 1% per maand. Eind 2023 werden deze rentebetalingen echter stopgezet.

De hoop lag vervolgens bij de Duitse belegger HIH Invest Real Estate, die een deel van het project zou overnemen. Die partij trok zich echter terug, wat definitief het doek lijkt te betekenen voor de financiële redding van het project.

Vastgoedconstructie met fraudeverleden

Cor van Erp bleek via een stille aandelenstructuur de belangrijkste eigenaar van DBMC. Zijn naam werd uit het zicht gehouden, ondanks een veroordeling in Luxemburg voor het wegsluizen van €20 miljoen uit een eerder vastgoedproject.

De Nederlandse investeerders, waaronder vermogensbeheerders, ondernemers en oud-topmannen van Audi en SNS, waren zich daar niet van bewust. Ze werden gelokt met aantrekkelijke rendementen, die volgens de advocaat van Oomen deels zijn gefinancierd met nieuw ingelegd geld – wat het project een piramidespelachtige dynamiek geeft.

Verdachte geldstromen en cashbetalingen

Tijdens de zitting bij de Ondernemingskamer werd duidelijk dat onderaannemers in contanten betaald zouden zijn. Er zouden bovendien retourbetalingen zijn gedaan aan projectmanagers in Duitsland, wat duidt op mogelijke kickbackconstructies.

Van Erp en zijn schoonfamilie zouden hun eigen inleg van €2,3 miljoen al in een vroeg stadium hebben veiliggesteld, terwijl nieuwe investeerders nog met mooie vooruitzichten werden binnengehaald. Volgens Oomens advocaat is dat een typisch voorbeeld van paulianeus handelen.

Bron: fd.nl