Chinese huizenmarkt blijft onder druk, herstel laat op zich wachten

26 januari 2026

Vastgoedmarkt op halve kracht

De Chinese huizenmarkt is in 2025 verder weggezakt. De totale transactiewaarde van nieuw verkochte woningen daalde met 12,6% tot omgerekend €1012 miljard. Daarmee is de markt nog maar half zo groot als op het hoogtepunt in 2021. Voor de komende maanden zijn de vooruitzichten somber, ondanks signalen dat de overheid het vertrouwen probeert te herstellen.

De cijfers onderstrepen hoe hard de ingreep van de Chinese overheid heeft uitgepakt. Vijf jaar geleden besloot president Xi Jinping bewust een einde te maken aan de vastgoedzeepbel. Kredietverlening aan projectontwikkelaars werd stevig teruggeschroefd en speculatie met woningen werd openlijk ontmoedigd.

Van groeimotor naar zorgenkind

Jarenlang was vastgoed een van de belangrijkste pijlers onder de Chinese economie. Ontwikkelaars profiteerden van grootschalige woningbouw in snelgroeiende steden. Die motor kwam abrupt tot stilstand toen de overheid de rem intrapte.

De gevolgen waren groot. Vastgoedgigant Evergrande stortte in, gevolgd door meerdere andere ontwikkelaars. Inmiddels staat ook marktleider Vanke onder zware druk en onderhandelt het bedrijf met schuldeisers over een herstructurering van zijn schulden. De sector verkeert daarmee nog altijd in een fragiele toestand.

Dalende prijzen raken consumentenvertrouwen

De problemen in de vastgoedsector hebben het vertrouwen van huizenkopers ernstig aangetast. In veel steden dalen de prijzen of blijven ze hangen. Voor miljoenen Chinezen, die vastgoed zien als een belangrijke vorm van vermogensopbouw en pensioenvoorziening, is dat een pijnlijke ontwikkeling.

De waardedaling van woningen werkt door in het bredere consumentenvertrouwen en remt de bestedingen. Precies daar ligt nu een grote zorg voor Peking, dat dit jaar juist inzet op herstel van de binnenlandse consumptie als groeimotor van de economie.

Voorzichtige steun, geen nieuwe bubbel

Tijdens het World Economic Forum in Davos benadrukte vicepremier He Lifeng dat China sterker wil worden in zowel consumptie als industrie. Zonder verlichting voor de vastgoedsector lijkt dat volgens veel analisten lastig.

Deskundigen van Morgan Stanley verwachten later dit jaar mogelijk gerichte steunmaatregelen, zoals subsidies op hypotheekrentes. Tegelijkertijd blijft de overheid voorzichtig. Beleidsmakers willen voorkomen dat nieuwe steun opnieuw leidt tot excessen en een hernieuwde vastgoedbubbel.

Ook commercieel vastgoed onder druk

De malaise beperkt zich niet tot de woningmarkt. Ook commercieel vastgoed heeft het zwaar. In Shanghai daalde de waarde van commerciële vastgoedtransacties vorig jaar met 15% tot €5,8 miljard, zo meldt Jones Lang LaSalle.

Hoge leegstand en de terughoudendheid van buitenlandse investeerders drukken het sentiment. Daarmee laat de vastgoedcrisis zich voelen in meerdere segmenten van de Chinese economie, terwijl een overtuigend herstel voorlopig uitblijft.

Bron: fd.nl